Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę, w określonych sytuacjach, obowiązek zwolnienia pracownika od świadczenia pracy na czas niezbędny do przeprowadzenia badań czy szczepień ochronnych. Obowiązek taki nakłada §9 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Podkreślić jednak należy, że obowiązek pracodawcy wynikający z tego przepisu dotyczy wyłącznie obowiązkowych szczepień ochronnych przewidzianych w przepisach o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych.
Szczepienia przeciw COVID-19, w chwili obecnej, są natomiast całkowicie dobrowolne, a więc wyłączone są spod obowiązku nałożonego na pracodawcę. Pracodawca może ale nie musi udzielić zwolnienia pracownikowi, który chciałby się dobrowolnie zaszczepić. W takim przypadku to również pracodawca decyduje czy pracownikowi będzie należeć się wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy czy nie.
§ 9 [Badania lekarskie, szczepienia ochronne] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych.
Przeczytaj również: 5 powodów dla których warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
2 comments
2 Comments
Czy przedsiębiorcy zostaną obciążeni nową opłatą? – Bazyluk | Prawo Spółek Handlowych
30 maja 2021, 11:13[…] Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na szczepienie przeciw COVID-19 ? […]
REPLYOdpowiedzialność materialna pracownika – podstawy odpowiedzialności – Bazyluk | Prawo Spółek Handlowych
30 maja 2021, 11:14[…] Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na szczepienie przeciw COVID-19 ? […]
REPLY