728 x 90

Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na szczepienie przeciw COVID-19 ?

Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na szczepienie przeciw COVID-19 ?

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę, w określonych sytuacjach, obowiązek zwolnienia pracownika od świadczenia pracy na czas niezbędny do przeprowadzenia badań czy szczepień ochronnych. Obowiązek taki nakłada §9 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Podkreślić jednak należy, że obowiązek pracodawcy wynikający z tego przepisu dotyczy wyłącznie obowiązkowych szczepień ochronnych przewidzianych w przepisach o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych.

Szczepienia przeciw COVID-19, w chwili obecnej, są natomiast całkowicie dobrowolne, a więc wyłączone są spod obowiązku nałożonego na pracodawcę. Pracodawca może ale nie musi udzielić zwolnienia pracownikowi, który chciałby się dobrowolnie zaszczepić. W takim przypadku to również pracodawca decyduje czy pracownikowi będzie należeć się wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy czy nie.

§ 9 [Badania lekarskie, szczepienia ochronne] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych.

Przeczytaj również: 5 powodów dla których warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

PrawoSpolek
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Ostatnie wpisy

Najczęściej komentowane