728 x 90

Rząd nie wprowadzi przepisów o sprawdzaniu zaszczepionych pracowników

Rząd nie wprowadzi przepisów o sprawdzaniu zaszczepionych pracowników

Czy pracodawcy mogą żądać od pracowników informacji dotyczących ich szczepień przeciw SARS COV-2 ? Czy istnieją podstawy prawne do przetwarzania danych osobowych dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19 przez pracodawców ?

Po zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia dotyczących wprowadzenia przepisów regulujących możliwość żądania przez pracodawców informacji o tym, czy pracownik został zaszczepiony czy nie pozostała tylko pustka. Do chwili obecnej nie funkcjonują bezpośrednie przepisy, które uprawniałyby pracodawców do uzyskiwania takich informacji. Brak takich regulacji może spowodować, że pracodawcy, którzy obawiają się o ciągłość pracy wraz z prognozowanym wzrostem zakażenia COVID-19, będą poszukiwali alternatywnych form uzyskiwania takich informacji. Jedną z nich mogą być anonimowe ankiety oraz wysyłanie pracowników niezaszczepionych do pracy zdalnej.

Przypomnijmy jednak, że uzyskiwanie tego typu informacji bez odpowiedniego przygotowania się pracodawcy może być problematyczne z punktu widzenia RODO.

PrawoSpolek
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Ostatnie wpisy

Najczęściej komentowane